NOSZE PRÓŻNIOWE

Import i dystrybucja sprzętu dla ratownictwa medycznego, straży pożarnej, ratownictwa wodnego.

 

Materac próżniowy jest przeznaczony do unieruchomienia całego ciała pacjenta z podejrzeniem urazów wielonarządowych.

Materace próżniowe są używane przez Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarną, wojsko, inne formacje ratownicze.

Materac próżniowy wypełniony jest granulatem. Po odessaniu powietrza pompką próżniową materac kurczy się i stabilizuje pacjenta. Granulat staje się twardy.

Przełożenia pacjenta na materac dokonuje się z zastosowaniem procedur wykorzystywanych przy przenoszeniu pacjenta na deskę ortopedyczną.

Pacjenta zapina się pasami. Pasy przy materacu próżniowym nie odgrywają takiej samej roli jak w przypadku deski ortopedycznej, to znaczy nie są jedynym stabilizatorem pacjenta. W przypadku materaca próżniowego stabilizatorem jest sam materac. Pasy pełnią funkcję pomocniczą.

Ustabilizowanego w ten sposób pacjenta można przenosić lub przewozić.

Materac próżniowy w zależności od oferty poszczególnych producentów jest oferowany z pompką próżniową jako minimalnym wyposażeniem, a przeważnie także z torbą transportową oraz zestawem naprawczym (klej i łatki).

Materace próżniowe są wykonywane z materiałów różnego rodzaju począwszy od tkaniny podobnej do brezentu powlekanej warstwą tworzywa a skończywszy na powłokach wykonanych w całości w polichlorku winylu czy poliuretanu.

Warto zwracać uwagę na podawane przez producenta temperatury pracy materaca oraz obecność elementów metalowych (okucia, metalowe elementy zaworu), które będą zakłócały diagnostykę promieniami X.

Norma europejska PN-EN 1865 w zakresie dotyczącym materacy próżniowych wymaga, aby materac próżniowy nadawał się do dezynfekcji, nadawał się do umycia, był odporny na gnicie, wodoodporny, odporny na benzynę i ropę naftową, umożliwiał wstępną diagnostykę promieniami X oraz miał określoną w normie kurczliwość.